Самовільне спалювання листя та сухої трави – поза законом

Самовільне спалювання листя та сухої трави – поза законом

Щороку восени та навесні починається сезон паління листя, сухої трави та інших рослинних решток. Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність. Це твердження – міф.

Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Окрім того, в середовище викидаються речовини, що виділяються в процесі горіння та є шкідливими для органів дихання.

На думку вчених, спалювання стерні є, в першу чергу, антиекологічним та нераціональним заходом, користі ґрунту чи майбутньому урожаю це не принесе, а збитки, внаслідок проведення таких заходів, колосальні. Бездумні дії господарств, котрі вважають, що спалювання соломи принесе користь, часом призводять до непоправних наслідків і багатотисячних збитків. Більшість господарств, які вдаються до спалювання соломи, виправдовуються тим, що заорювання стерні та соломи є трудомістким і, до того ж, дорогим агрозаходом. Насправді ж спалювання — це акт безгосподарності і свідомого розтрачання корисної енергії, наданої природою.

Спалювання соломи та стерні не може вважатися ефективним заходом боротьби з грибковими хворобами. А от шкода, яку наносить спалювання навколишньому середовищу, очевидна. По-перше, перетворюючись на попіл, згорають напіврозкладені органічні рештки. По-друге, за температури вище 100°C спалюється гумус (найбільш родючий поверхневий шар), особливо коли солома лежить у валках або копицях. При цьому відбувається безповоротна втрата органічного вуглецю й азоту. Внаслідок цього знижується біологічна активність ґрунту. Разом зі стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур`яни. По-третє, страждає й рослинний природний світ. Тварини разом із потомством, що не в змозі врятуватися, гинуть, стаючи жертвами цієї безгосподарності. Крім того, спалювання соломи є потенційною небезпекою для сусідніх полів, може виникнути пожежа лісосмуг, лісів та степів, зростає ймовірність пожеж у житлових та дачних будинках. Адже для виникнення таких пожеж достатньо необережно кинутого маленького недопалка чи сірника. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4 км за годину, а у вітряну — до 30 км, при цьому висота полум’я може сягати двох метрів.

Шкода від спалювання стерні і сухої трави величезна. На превеликий жаль, не всі господарства до кінця усвідомлюють наслідки подібних заходів. Сьогодні в Україні, як і в більшості країн світу, діють закони, які забороняють спалювання соломи і листя. А за порушення передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Під час спалювання стерні та інших рослинних залишків повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється понад 9 кг мікрочасточок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна.

Головне управління ДСНС України у Тернопільській області закликає керівників сільгосппідприємств та городників бути обачними. Під час роботи на земельних ділянках дбати не тільки про власну користь, а й власними діями не нашкодити природі, а отже і собі.

Тому звертаємо Вашу увагу: спалювання рослинних залишків суворо заборонене!

Адміністративна відповідальність за випалювання стерні, луків, пасовищ, та опалого листя складає від 3060 до 6120 гривень.

Штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах складає від 1530 до 4590 гривень.

Кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів та зелених насаджень передбачає штраф від 91800 до 153000 гривень,  або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Тому, завжди перебуваючи у лісі чи в полі, дотримуйтесь елементарних правил пожежної безпеки. Адже одна іскра може спричинити масштабні пожежі.

У разі виявлення підозрілих осіб, які можуть здійснювати підпал, телефонуйте за номером 102, а у випадку пожежі – 101.

Будьте свідомими громадянами. Не наражайте на небезпеку себе та інших!

За інформацією ГУ ДСНС України 

 

logo vb