Інструменти доступності

Про діяльність міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України

Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України («Реєстр») є першою складовою міжнародного компенсаційного механізму, що покликаний забезпечити відповідальність держави-агресора за шкоду, заподіяну внаслідок війни проти України.

Членство в Реєстрі є відкритим як для держав-членів Ради Європи, так і для держав, що не є її членами. На сьогоднішній день до Реєстру приєдналися 43 держави та Європейський Союз. Всього Реєстр налічує 41 Учасників та 3 Асоційованих члена.

Заяви до Реєстру подаються виключно через вебпортал Дія. Наразі в Дії відкрито технічну можливість для подання заяв до Реєстру у двох категоріях: у категорії А3.1 – пошкодження або знищення житлового нерухомого майна фізичних осіб (з 2 квітня 2024 р.) та у категорії А2.1 – смерть близького члена сім’ї (з 16 січня 2025 р.).

Дізнатися більше інформації про подачу заяв можна на офіційному сайті Реєстру (https://www.rd4u.coe.int/uk/home) та Єдиному порталі державних послуг Дія (https://diia.gov.ua/services/categories/gromadyanam/reparatsii-mizhnarodnyi-reiestrzbytkiv).

Інформація про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1D2W0AV01KzYxusOG35H6uOxUNS1zVa1m/view 

У Великоберезовицькій громаді діє рада ВПО

У відповідності до чинного законодавства України та рішення Великоберезовицької селищної ради від 23 грудня 2024 року, про утворення Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Великоберезовицької селищної ради, проведено перше засідання Ради ВПО 03.01.2025 року, на якому обрали голову Ради ВПО, заступника, секретаря та затвердили план роботи (протокол про обрання та план роботи додається). 

Протокол засідання ради ВПО та план роботи

Контакти для ветеранів війни та членів родин загиблих захисників та захисниць з числа ВПО

У нашій країні багато людей, які потребують підтримки та допомоги, особливо ветерани війни та родини загиблих захисників і захисниць. Важливо забезпечити їх інформацією про можливості допомоги та ресурсами, які можуть полегшити їхнє життя в умовах внутрішньої переміщеності.

Міністрерство у справах ветеранів України підготувало корисні контакти для ветеранів війни та членів родин загиблих захисників та захисниць з числа ВПО по районах/громадах.

Таблиця контактів Тернопільської області

Які ліки пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”

Які ліки пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою “Доступні ліки”

Дбати про своє здоров’я важливо всім й усюди незалежно від місця проживання: постійного чи тимчасового. Особливо гостре це питання для пацієнтів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які мають хронічні захворювання або стани, і потребують регулярного прийому ліків. 

Внутрішньо переміщені особи можуть отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою, скориставшись програмою реімбурсації «Доступні ліки», що входить до Програми медичних гарантій.

Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі е-рецепта, за рахунок коштів Програми медичних гарантій. Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на найпоширеніші хронічні захворювання. При цьому, ці захворювання ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Які ліки можна отримати безоплатно чи з частковою доплатою?

До програми реімбурсації включені ліки з доведеною ефективністю. На сьогодні «Доступни ліки» охоплюють понад 500 торгових назв за такими напрямами:

  • для лікування серцево-судинних захворювань (зокрема, профілактика інсультів та інфарктів)
  • лікування цукрового і нецукрового діабету, діабету 2 типу
  • препарати інсуліну
  • медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові (тест-смужки)
  • проти  хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів (астма)
  • проти  розладів поведінки і психіки, епілепсії
  • для лікування хвороби Паркінсона
  • імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді
  • опіоїдні анальгетики (знеболювальні для паліативних пацієнтів з онкологією)

Знайти весь перелік препаратів, що входять до програми реімбурсації, можна в Реєстрі лікарських засобів і медвиробів тут.

Для отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації потрібен електронний рецепт. Як і в кого його отримати, розповідаємо далі.

  1. Звернутися до лікаря

Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу – сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар скерує вас до лікаря-спеціаліста і/або видасть е-рецепт.

Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:

  • при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті 2 типу, бронхіальній астмі – необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
  • для отримання препаратів інсуліну або лікування нецукрового діабету – до ендокринолога
  • для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра
  • для лікування епілепсії – до психіатра або невролога
  • при хворобі Паркінсона – до невролога
  • імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді – трансплант-координатор.
  • щоб отримати опіоїдні анальгетики – до сімейного або лікуючого лікаря.
  1. Отримати е-рецепт

На прийомі лікар-спеціаліст створить план лікування в електронній системі охорони здоров’я  і випише перший е-рецепт. Пацієнту прийде смс з 16-значним кодом, яке на телефон пацієнта надійде з електронної  системи охорони здоров'я. Якщо телефону немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом. 

Зверніть увагу: на підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише  трансплант-координатор. 

Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідне буде повторно звернутися до лікаря: особисто або за телефоном. 

  1. Отримати ліки у найближчій аптеці, що працює за програмою реімбурсації

Завітати до аптеки, що має договір з НСЗУ, назвати працівнику 16-значний код рецепту та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою. 

Як знайти аптеку, що бере участь у програмі реімбурсації? 

  • такі аптеки чи аптечні пункти можна впізнати візуально за наліпкою на дверях: «Тут є «Доступні ліки». 
  • зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір із НСЗУ, відпускає ліки за необхідним напрямком.
  • знайдіть найближчу аптеку з договором із НСЗУ через дашборд на сайті НСЗУ «Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом». У меню зліва оберіть ваш населений пункт, а у фільтрі «Програма е-рецепту»  потрібний напрямок програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. Радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є потрібний лікарський засіб в наявності. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/bevliJaj
  • скористатися можливістю замовлення  «Доступних ліків»  Укрпоштою. Для цього потрібно зателефонувати  до контакт-центру Укрпошти за номером 0 800 300 545 та керуючись підказкам у голосовому меню зв’язатися з фахівцем. Але  замовленню та доставці не підлягають наркотичні препарати та інсуліни. Інструкція, як замовити ліки Укрпоштою  тут: https://bit.ly/3Wf5N6R
  • знайти аптеку через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot . Слідуйте за вказівками чат-боту і він вкаже, де найближча аптека.

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.

У приміщенні селищної ради надаватимуть безкоштовні юридичні консультації для ВПО

У середу 10.04.24р. з 11.00 до 12.00 год у приміщенні Великоберезовицької селищної ради за адресою смт Велика Березовиця, вул. Микулинецька 42 юристи БФ "Карітас" будуть надавати юридичні консультації та правничу допомогу для внутрішньо переміщених осіб.

Учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам пропонують безкоштовний переїзд або перевезення речей

У березні 2024 року Український компанія Грузар розпочинає реалізацію програми допомоги сім’ям ВПО та сім'ям учасників бойових дій, які постраждали від російської агресії.
 
У 2024-25 роках компанія планує надати допомогу близько 3000 сімей (орієнтовно 10 тис. перевезень різних вантажів). Допомогу отримають родини, які заповнять онлайн-анкету та нададуть підтвердження статусу ВПО або УБД.
 
Упродовж двох місяців компанія зобов'язується надати послуги переїзду, транспортування чи вантажників для потреб цих сімей.
 
У 2022-23 році у м. Києві та Київській області допомогою цієї громадської ініціативи уже скористалося близько 1500 родин (понад 5000 людей).
 
Для подачі заявки уважно заповніть онлайн-анкету по посиланню: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfb_uOSTcnigz3dyCXFCqq-OZ6c_5_v-cN8LabAOZHPIQkRVw/viewform 
 
Зверніть увагу, що заповнення анкети не гарантує отримання допомоги. У разі великої кількості заявок, компанія в першу чергу буде надавати допомогу найбільш нужденним сім'ям.
 
Якщо вам потрібна допомога у заповненні анкети або виникли інші запитання, зверніться за номером підтримки:
+380 93 990 18 91 (10.00-18.00). 

Уряд продовжив виплату допомоги на проживання для ВПО

26 січня  Уряд прийняв розроблену Мінсоцполітики постанову про продовження виплат на проживання для ВПО. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично буде продовжено до 1 березня (без додаткового звернення).

Крім того, з 1 березня 2024 року виплати для ВПО буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат – тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. 

Так, з 1 березня виплати автоматично продовжуютьсяще на 6 місяців для категорій ВПО, які  не мають можливості  працювати, а саме:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);

  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік – у постанові);

  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з  їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Крім того, значна кількість ВПО також зможуть отримати продовження виплат ще на 6 місяців, після подання нової заяви на виплату допомоги. 

ВАЖЛИВО! Звертатись по перепризначення допомоги для ВПО з 1 березня родини можуть вже починаючи з 1 лютого 2024 року. Тим, хто відповідає критеріям Постанови, і  хто звернеться з новою заявою у лютому - березні 2024 допомога призначатиметься і виплачуватиметься, починаючи з 1 березня.

Умова продовження виплат на додаткові 6 місяців – те, що розмір доходу в таких родинах не перевищує 9 444 грн на одну особу (це дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам для осіб, що втратили працездатність,  або, скажімо, 37 776 грн на родину з 4-х осіб). 

Так, ще на 6 місяців зможуть отримати виплати для ВПО ті  родини, у яких є діти до 14 років, які не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати. 

Зокрема, право на продовження допомоги матимуть родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій. А також ті родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн. 

Також допомога буде продовжена родинам, у яких один з членів сім'ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (детальний перелік випадків буде оприлюднено додатково). 

Крім того, допомога буде продовжена малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам (починаючи з 30 тижня вагітності).

Крім того, прийняті зміни мають сприяти стимулюванню внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування. Кількість отримувачів допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні на 01.12.2023 становить 2,6 млн осіб, серед них  – осіб працездатного віку –  майже 1,3 млн осіб.  Проте лише близько 40% працездатних ВПО наразі працюють, більша половина – не працевлаштовані.

Тому допомога буде продовжуватися родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання тощо та  у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

Крім того, продовження виплати допомоги на проживання для ВПО зможуть отримати родини, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вузах. Водночас, якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), – виплату допомоги буде припинено.

Таким чином, механізм виплат буде поєднано зі стимулюванням ВПО працездатного віку до працевлаштування і отримання власних джерел доходів для родини, і тим самим – допомозі родині стати на ноги після переміщення та інтегруватись у нові громади.

Крім того, згідно ухваленої Постанови Уряду, відтепер ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб через те, що такі особи повернулись до покинутого місця проживання,  але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги на проживання.

Перелік програм для працевлаштування ВПО

Перелік програм за участі міжнародних гуманітарних організацій, спрямованих на допомогу в працевлаштуванні ВПО

 (за даними моніторингу з відкритих джерел та ресурсів Мінреінтеграції)

  • Українсько-британська IT-ініціатива Project Ukraine запустила міжнародну платформу Find Refuge для підтримки українців, які потерпають від війни. Щоб отримати допомогу, потрібно зареєструватися на сайті та заповнити цю онлайн-форму.
  • В Україні стартує програма E-Export Intensive, яка покликана залучити до електронної комерції переселенців, ветеранів і підприємців, що постраждали через війну. Навчальний курс допоможе ознайомитися зі всіма аспектами роботи в сегменті e-commerce, зокрема з відкриттям магазину і здійсненням перших продажів на найпопулярніших платформах eBay, Etsy, Amazon, Shopify. E-Export Intensive протягом червня-липня передбачає серію безкоштовних практичних вебінарів. Долучитися до навчального процесу можна, попередньо зареєструвавшись онлайн.
  • Постраждалі від війни громадяни з Київської, Чернігівської та Полтавської областей можуть взяти участь у проєкті перекваліфікації від Міжнародної організації з міграції (МОМ). Проєктом передбачена можливість для 300 мешканців зазначених регіонів, включаючи внутрішньо переміщених осіб та осіб, які повернулися у громади, пройти навчання й опанувати такі нові спеціальності: швачка; кондитер; · бухгалтер; тестувальник програмного забезпечення; водій вантажного автомобіля; перукар; манікюрник та інші.

Для мікропідприємств:

Для малих підприємств:

  • Благодійна організація «СОС Дитячі Містечка» оголосила грантову програму на створення або відновлення бізнесу. До 150 тис. гривень можуть отримати батьки родин із дітьми з-поміж ВПО, які проживають чи зареєстровані в одній з областей: Полтавській, Київській, Івано-Франківській, Чернівецькій або Львівській. А також мають чинний статус ФОП, який вимушено призупинив діяльність. Або якщо ВПО готові відкрити його протягом найближчого місяця. Організатори планують підтримати не менше сотні підприємницьких проєктів. Сумарний бюджет конкурсу – 10 млн гривень.
  • В Україні працює кар’єрний проєкт для жінок «ВОНА хаб». Проєкт реалізується Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA Ukraine) за фінансової підтримки Посольства Великої Британії та Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA). Це місце, де жінки, які постраждали від війни, можуть знайти підтримку, отримати роботу та професію. Для цього спеціалісти безкоштовно навчають новим спеціальностям і навичкам, допомагають у працевлаштуванні й навіть у розвитку власного бізнесу. Вибір професій різноманітний: від ландшафтного дизайнера до оператора дронів, а кар’єрні консультанти працюють з кожною жінкою індивідуально. Всього працює 7 просторів – у Києві, Львові, Ужгороді, Луцьку, Чернівцях, Запоріжжі та Дніпрі.

За інформацією Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості

Жителі громади та ВПО, які постраждали від торгівлі людьми, експлуатації та насильства, можуть отримати допомогу

 

У Великоберезовицькій громаді відбулася робоча зустріч представників селищної ради та громадської правозахисної організації «ТМЖК «Відродження нації».

Зустріч пройшла у рамках проєкту «Забезпечення комплексного реагування у сфері захисту осіб, які постраждали від торгівлі людьми, експлуатації чи ґендерно-зумовленого насильства у воєнний час у Тернопільській області».

Мета зустрічі – покращення взаємодії, вивчення ситуації в громаді, виявлення вразливих серед ВПО та мешканців громади для надання їм допомоги, підвищення рівня усвідомлення проблеми торгівлі людьми, експлуатації та ґендерно зумовленого насильства.

Спеціалізована допомога згідно проєкту передбачена особам, які постраждали від торгівлі людьми, експлуатації, ґендерно зумовленого насильства, у т.ч. сексуального насильства, насильства пов’язаного з війною, в т.ч. домашнього, особам, чиї права було порушено внаслідок війни (тортури, нелюдське ставлення, жорстоке поводження, обшуки, погрози, психологічний тиск) та дітям, переміщеним без супроводу дорослих чи переміщеним без батьків, але з кимось із дорослих.

Проєкт втілюється завдяки Представництву Міжнародної організації з міграції IOM Ukraine, Агентству США з міжнародного розвитку USAID Ukraine - USAID Україна, Міністерству закордонних справ Норвегії.

 

Анкетування для потенційних членів Ради ВПО у Великоберезовицькій громаді

 

У Великоберезовицькій громаді діє меморандум про співпрацю з БФ «Рокада»-Тернопіль щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у нашій ТГ.

Одним з дієвих механізмів участі ВПО у житті громади є створення координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Великоберезовицької селищної ради.

З метою пошуку потенційних членів Ради ВПО у Великоберезовицькій громаді просимо пройти анкетування для виявлення найактивніших та найініціативніших осіб. Допоможіть нам дізнатися більше про Вас, заповнивши Google-форму за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeB0Xo6KiQMjDxXPVPubp4rxaReJtPpn_9-i3BfA3QJLbe9TQ/viewform?fbclid=IwAR2_cpgAcxABuSw_TluNhqySG82WXep8ruzl12EgUAkrZ_qscBGrPvbUF9k

logo vb