Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб

277007260 4681920745247497 6521997093138165534 n 0

Інструкція щодо прийняття заяв відповідно до пунктів 4, 5 Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг 

(ПКМУ № 333 від 19.03.2022)

Крок 1.

Власник житлового приміщення повідомляє виконавчий комітет Великоберезовицької селищної ради про розміщення у жилому будинку внутрішньо переміщених осіб (бланк заяви до виконкому). При цьому до заяви додає копію паспорта, ідентифікаційного коду (або відмітку у паспорті, що його немає)

Крок 2. 

Уповноважена особа, яка приймає заяву, проводить співбесіду з власником житлового приміщення. При цьому з’ясовуються дані:

  • про наявність права власності на житлове приміщення; 
  • про наявність встановленого статусу для внутрішньо переміщених осіб (якщо статус встановлено – зазначається дата встановлення, якщо ні – то рекомендуємо встановити відповідно до чинного законодавства. Пояснюємо власнику житлового приміщення, що людино-дні рахуються з дати встановлення статусу ВПО); 
  • про наявність заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги (газопостачання та розподіл газу, електроенергію, водопостачання та водовідведення, вивіз побутового сміття та квартплати. ВАЖЛИВО: у разі наявності заборгованості – заяву не приймаємо!); 
  • про наявність у власника житлового приміщення відкритого банківського рахунку (у разі відсутності – рекомендуємо відкрити. Виплату компенсації через Укрпошту не передбачено. Також не передбачено виплату компенсації не власнику житла – це на кшталт, якщо будуть запитувати: «Чи можна вказати реквізити іншої особи для перерахунку компенсації?»).

Крок 3. 

Якщо виконані умови та рекомендації за кроком 2, приймаємо заяву, підписану власником житлового приміщення. При цьому пояснюємо власнику житлового приміщення, що він зобов’язаний:

  • у термін з 1 по 5 число місяця, наступного за звітним, подати заяву на компенсацію (додаток 1 до ПКМУ № 333 від 19.03.2022), до якої додає;
  • в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у жилому приміщенні.

 

Заява на отримання компенсації витрат - Подається власником жилого приміщення щомісячно!

Заява повідомлення про поселення ВПО   (PDF) (WORD)

Заява повідомлення про виселення ВПО    (PDF) (WORD) 

 

Роз’яснення щодо дії ПКМУ 333 ( в редакції постанови КМУ  від 29.04.2022 №490)

Скачати Роз’яснення щодо застосування норм Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану

Скачати Покроковий алгоритм реалізації соціальної програми “ПРИХИСТОК”

  1. Хто може отримувати компенсацію?

Компенсацію можуть отримувати фізичні особи власники жилих приміщень. Компенсація суб’єктам господарської діяльності не надається.

За наявності нотаріально посвідченої довіреності від власника жилого приміщень на розпорядження нерухомим майном, розміщення та відповідну компенсацію може отримувати довірена особа.

(Наприклад, власники поїхали до іншої країни, проте залишили нотаріальну посвідчену довіреність, у такому випадку розміщення і виплати можна здійснювати на підставі такої довіреності.)

У разі, якщо власником жилого приміщення є ВПО, і ця особа безоплатно надає належне йому жиле приміщення для розміщення інших ВПО, то така особа може отримувати  компенсацію.

(Наприклад, особа з Києва після 24 лютого знайшла прихисток в Івано-Франківську, а потім прихистила в своїй квартирі в Києві ВПО з Харкова, то вона має право на компенсацію за ВПО розміщених у Києві)

            Право власності на майно може підтверджуватися:

договорами, на підставі, яких набувається право власності (купівлі-продажу, дарування, міни);

свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією;

свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом чи консульською установою України;

свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;

судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття права власності на нерухоме майно;

інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують набуття права власності на нерухоме майно.

У разі, якщо жиле приміщення є спільною сумісною співвласників, компенсацію може отримувати один із співвласників за згодою іншого. 

На час дії воєнного стану обмежуються конституційні права людей, у тому числі щодо обробки персональних даних. Проте за можливості, при подачі заяв про розміщення людей і на виплату компенсації власникам жила надавати згоду на обробку персональних даних, заповнивши стандартну форму. 

Зверніть увагу, що компенсація не надається власникам житла за прихисток членів сім'ї – дружини, чоловіка, їх неповнолітніх дітей, інших членів сім'ї, які спільно проживають та пов’язані спільним побутом (батьки, повнолітні діти, тощо).

 

2.         Який механізм отримання виплат?  

Для отримання компенсації власнику житла не обов’язково вносити інформацію до веб-ресурсу “Прихисток”. У такому випадку інформацію про наявне для розміщення житло можна надати виконавчому комітету сільської, селищної міської ради.

(Наприклад, якщо власниця житла маєте можливість прихистити ВПО, але не можете самостійно внести своє житло на веб-ресурс Прихисток (не вміє, не знає як), то вона може звернутись до виконкому вашої громади, щоб це зробили вони.)

У разі розміщення внутрішньо переміщених осіб власник житла обов’язково звертається із заявою до виконавчого комітету сільської селищної міської ради, де зазначає відомості про дату поселення, дані людей та адресу жилого приміщення, до якої додаються копії документів, що посвідчують особу розміщених осіб.

Щомісяця власник обов’язково подає заяву згідно додатку 1 до ПКМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333до виконавчого комітету сільської, селищної міської ради.

Виплата компенсації здійснюється лише за наявності обох заяв. Одночасно з подачею заяви власник надає згоду на обробку персональних даних.

Пам’ятайте, що для отримання компенсації необхідно обов’язково подати заяву при заселенні ВПО і щомісяця подавати заяву на виплату.

3.  З якого моменту виплачується компенсація?

Компенсація виплачується з дня розміщення внутрішньо переміщеної особи і лише після того, як розміщені особи отримують статус внутрішньо переміщених осіб. 

Нарахування компенсації можуть здійснюватися з 22 березня 2022 року - дня введення в дію постанови КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333. 

Наприклад, якщо власники житла прихистили ВПО 15 березня, подали заяву про розміщення 25 березня, то отримати компенсацію у березні можна лише за період з 24 по 31 березня.  Або, якщо переселенців розмітили 25 березня, а вони отримали довідку ВПО 28 березня, то компенсація буде здійснюватися з 28 березня. 

 

4. З яких джерел здійснюються виплати компенсацій?

Компенсація здійснюється за рахунок коштів з державного та місцевих бюджетів  (зокрема  резервного  фонду  бюджету),  коштів  підприємств, установ  та  організацій  незалежно  від  форми  власності  і господарювання, іноземних  держав  та  міжнародних  організацій  у  вигляді благодійної, гуманітарної  та матеріальної  допомоги,  а  також  добровільних пожертвувань  фізичних  і  юридичних  осіб,  благодійних організацій  та громадських об’єднань, інших не заборонених законодавством джерел.

Наприклад, якщо гроші для компенсацій можуть накопичуватись і виплачуватись не тільки за рахунок державного, але і з інших джерел.

5. Який структурний підрозділ ОВА (ОМС) повинен адмініструвати виконання постанови?

Питання організації роботи ОМС та ОВА, не є предметом регулювання цієї постанови і врегульовуються відповідним законодавством. При цьому перелік вимог до заявників визначений в постанові є вичерпним. 

Наприклад, за Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» у ОМС (в т.ч. виконавчих комітетів) є власні і делеговані повноваження.

6. Як співвідносяться виплата цієї компенсації з іншими виплатами ВПО? 

Компенсацію витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену постановою КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333, отримує власник житла. Ця допомога ніяк не впливає виплати, які отримують роботодавці за працевлаштування ВПО.

Якщо ВПО отримують щомісячну адресну допомогу на проживання згідно постанови КМУ від 20.03. 2022 року №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", то власники житла, які безоплатно розмістили у себе таких можуть отримувати виплату передбачену постановою КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333.

За додатковою інформацію звертатися за телефоном:0352 29 10 84

logo vb